Wykładzina PCV – właściwości i zastosowanie

W momencie, w którym decydujemy się na odnowienie posadzki w domu czy mieszkaniu stajemy przed wyborem – układać podłogę z paneli, czy zdecydować się na wykładzinę PCV. Z kilku powodów warto wziąć pod uwagę ten ostatni wariant.

 

Co to jest wykładzina PCV?

 

Na początku warto sobie uświadomić, że obecnie produkowane wykładziny PCV nie mają wiele wspólnego z tymi, które pamiętamy z lat 80. czy 90. Teraz tego typu wykładziny są wykonywane z materiałów najwyższej jakości, w dużej gamie kolorystycznej. Tym samym ich estetyka stoi na wysokim poziomie. Wykonywane są z włókna szklanego, na które nakładana jest tzw. warstwa dekoracyjna, imitująca np. drewno czy kamień, która następnie zabezpieczana jest polichlorkiem winylu, co daje dużą odporność na ścieranie.

 

Jakie są główne zalety wykładzin PCV?

 

Wykładziny z polichlorku winylu wracają obecnie do łask. Ilość wzorów i kolorów oraz dobrej jakości materiały zastosowane w produkcji powodują, że klienci coraz częściej decydują się na ich zakup. Główne ich zalety to:

 

  • brak absorbowania wilgoci – rozlane płyny nie wsiąkają w warstwę PCV i pozwalają się łatwo zmyć;
  • łatwa konserwacja – do codziennego mycia po najprostszych zabrudzeniach wystarczy woda i zwykły płyn do naczyń;
  • wygoda użytkowania – wykładziny PCV są miękkie, trudno się na nich pośliznąć. Ponadto wykonane są z materiałów antystatycznych;
  • łatwy montaż – wykładziny takie montuje się w dość prosty sposób przy zastosowaniu odpowiedniego kleju i taśm montażowych;
  • cena – wykładziny z PCV są po prostu tańsze niż panele i wykładziny dywanowe.

 

Kiedy zdecydować się na wykładzinę z polichlorku winylu?

 

Każdy wie, jak wiele trudności sprawia zmycie plam po kawie, winie czy nawet zwykłym błocie z wykładziny dywanowej. Nawet dobrej jakości środki odplamiające nie zawsze radzą sobie z tym problemem. Tego rodzaju zabrudzenia pojawiają się przede wszystkim w kuchni, przedpokoju, łazience czy pokoju dziecięcym. W tych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się więc wykładziny z PCV. Pozwolą bowiem na łatwe usunięcie plam. Ponadto klienci mogą wybierać śród kilku klas ścieralności wykładzin –  od tych, które nadają się do stosowania w salonie czy jadalni, po takie, które ułożyć możemy w pomieszczeniach użyteczności publicznej.  Jak widać, wykładziny takie mają szerokie zastosowanie, a łatwe sposoby konserwacji i cena powodują, że warto zastanowić się nad ich zakupem.