Jednym z bardzo praktycznych materiałów do ułożenia na podłogach w obiektach przemysłowych, biurowych czy mieszkalnych jest linoleum. Nie należy mylić tego produktu z wykładzinami z tworzyw sztucznych, ponieważ do wyprodukowania linoleum używa się między innymi oleju lnianego, żywicy, mączki drzewnej, wapienia. Dzięki tym naturalnym składniom produkt odznacza się dużą odpornością na ścieranie, a przy tym jest niezwykle prosty w czyszczeniu i utrzymaniu czystość. Dodatkowym atutem przy montażu linoleum jest brak absorpcji zabrudzeń. Na takim podłożu nie rozwijają się także grzyby ani bakterie.

 

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do ułożenia podłogi konieczne jest sprawdzenie materiału pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub wad produkcyjnych. Równie ważne znaczenie ma sprawdzenie nawierzchni – powinna być równa, pozbawiona pęknięć, a także czysta. Wszelkie zanieczyszczenia mogą utrudnić wiązanie materiału z podłożem. Ponadto należy uniknąć wszelkich kamyczków lub nierównej faktury betonu.

 

Montaż linoleum

Rozpoczynamy pracę od tzw. przymiarki, czyli rozwijamy rolkę materiału i sprawdzamy ile takich rolek trzeba będzie zużyć oraz jak je dociąć. Po wykonaniu tej czynności możemy pokryć nawierzchnię klejem, a następnie nanieść na powierzchnię materiał. Troszczymy się o taki montaż linoleum, aby nie spowodować powstania fałd lub nierówności materiału. Miejsca łączeń poszczególnych elementów wypełnione zostają specjalnym, przeznaczonym do tego celu sznurem spawalniczym – dzięki temu miejsca połączeń są niewidoczne.