Montaż podłóg drewnianych – jak to wygląda?

Podłogi drewniane są rodzajem podłóg, które nigdy nie wyjdą z mody. Są nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale przede wszystkim estetyczne. Zachwycają swoim wyglądem, tworząc w domu przytulną, miłą, rustykalną atmosferę. Dzięki nim nawet w mieszkaniu w bloku stworzymy ciepły klimat, przywodzący na myśl tradycyjne wnętrza.

W podłodze drewnianej  najważniejszy będzie projekt, bowiem to na jego etapie decyduje się o fundamentalnych kwestiach, związanych z drewnianą podłogą. Zanim zatem będziemy podłogę układać, odpowiedzmy sobie na takie pytania jak:

  • jakie powinny być wymiary legarów?
  • jaki powinien być rozstaw między nimi
  • jakie powinny być wymiary desek, w tym ich grubość?

Znając odpowiedzi na powyższe kwestie, można przystąpić do układania podłogi z desek.

Zanim zaczniesz układanie

Zanim zaczniemy montaż podłóg drewnianych, zarówno deski, jak i legary powinno zaimpregnować się środkiem grzybobójczym, który nanosimy pędzlem na spodnią stronę desek. Legary z kolei możemy zabezpieczyć metodą kąpieli. Następnie należy dwukrotnie przeszlifować powierzchnię podłogi i zabezpieczyć ją lakierem, woskiem lub pokostem.

Legary

Legary należy przyciąć na odpowiednią długość, a następnie co około 1 m przewiercić otwory na wkręty mocujące legary do szlichty. Następnie do spodniej strony legarów przytwierdzamy paski filcu i gumy. Legary należy przytwierdzić do szlichty rozmieszczając je w równych odległościach i równolegle do siebie.

Deski

Z kolei układanie desek podłogowych zacząć należy od strony ściany z oknem. Do ich zamocowania używamy wkrętów. Powinny być dwa razy dłuższe od grubości desek. Jeśli deski nie będą idealnie przylegać do siebie, wówczas trzeba docisnąć jedną do drugiej za pomocą łomu oraz drewnianego klocka.

Ewentualnie powstałe luzy można usunąć, posługując się także klamrami stolarskimi i drewnianymi klinami. Następnie po przymocowaniu kilku desek, na suche i czyste podłoże wsuwamy izolację z wełny mineralnej, a następnie znów przytwierdzamy kilka desek.