Jakie podłogi wybrać – deski drewniane czy panele?

Podłoga w każdym wnętrzu pełni zarówno funkcję ochronną, jak i stanowi element dekoracyjny. Powinna być zatem komfortowa i łatwa do utrzymania w czystości, trwała oraz solidna. Myśląc o wyborze podłogi, powinniśmy wziąć pod uwagę funkcję pomieszczenia, w jakim będzie położona, a także to, jak mocno będzie eksploatowana. W dzisiejszym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co wybrać: deski drewniane czy panele?

Magia drewnianych desek

Podłoga z drewnianych desek stworzy w pomieszczeniu ciepłą, przytulną, bezpieczną atmosferę. Solidne deski wytłumią dźwięki i odgłosy kroków, a dzięki unikalnym właściwościom drewna, utrzymamy w mieszkaniu odpowiednią temperaturę, mikroklimat oraz stałą wilgotność powietrza. Co więcej, drewno to materiał niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Decydując się na ten rodzaj podłogi, będziemy mieli do wyboru:

  • deski warstwowe, niwelujące kurczenie się i rozciąganie drewna
  • deski lite, niepowtarzalne ze względu na charakter naturalnego drewna.

Zwróćmy także uwagę na klasę drewna. Klasa I oznacza drewno jednolite kolorystycznie, bez sęków i przebarwień, klasa II charakteryzować będzie się różną barwą poszczególnych desek i wizerunkiem słojów, a III oznacza podłogę drewnianą, gdzie zabarwienie desek nie jest jednolite i różne w zakresie usłojenia.

Pamiętajmy, że deski drewniane to spory wydatek. Ponadto nie będzie pasowało do każdego rodzaju wnętrza, na przykład współczesnego i bardzo nowoczesnego.

Panele

Alternatywną opcją w stosunku do podłogi drewnianej będą panele, często do złudzenia przypominające naturalne drewno. Są niezwykle wytrzymałe i praktyczne, odporne na uszkodzenia powierzchniowe oraz zarysowania, a dzięki specjalnej technologii produkcyjnej, wyglądem do złudzenia przypominają naturalne drewno, uwzględniając nawet charakterystyczne dla drewna rysunki słoi.

Panele będą także nieporównywalnie tańsze od drewnianych desek. Co więcej, idealnie nadadzą się do każdego rodzaju wnętrza, od tego najbardziej tradycyjnego, po zaprojektowane we współczesnym, często awangardowym stylu.