Podłogi drewniane są wytrzymałe i wyjątkowo estetyczne. Wprowadzają do wnętrz ciepły klimat, stwarzając przytulną atmosferę. Aby służyły nam przez długie lata, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Podpowiadamy jak.
Jak czyścić podłogi drewniane?
Podłogę drewnianą trzeba regularnie czyścić odkurzaczem ze szczotkami do parkietu lub miękką miotłą, a następnie półsuchym mopem. Po przetarciu podłogi mopem parkiet musi szybko stać się na powrót suchy.
Do wody dodajmy niewielką ilość detergentu, przeznaczonego do czyszczenia naturalnych podłóg, po to, aby usunąć najbardziej oporne zabrudzenia. Piasek i kurz rysują powierzchnię, dlatego warto zamiatać codziennie, a mopa używać co kilka dni.
Sposoby konserwacji podłóg drewnianych
Dbanie o podłogi drewniane łączy się z ich konserwacją.
Pierwszą konserwację podłogi przeprowadza się po dwóch tygodniach od położenia na niej warstwy lakieru, a następnie powtarza co sześć miesięcy.
Do konserwacji używa się lakieru odświeżającego, dobranego do gatunku drewna i nakładanego na parkiet bawełnianą szmatką. Powierzchnię podłogi najpierw odtłuszcza się oraz czyści. Regularnej konserwacji wymagają zwłaszcza podłogi olejowane oraz woskowane.
Jak przeprowadzić renowację podłogi drewnianej?
Może się zdarzyć, że w wyniku intensywnej eksploatacji, podłoga drewniana będzie wymagać renowacji. Metoda naprawy zależy od rozmiaru zniszczeń.
Przy uszkodzeniach fragmentarycznych należy:
- wymienić skorodowane deski,
- uzupełnić głębokie rysy oraz ubytki szpachlówką do drewna.
Jeśli mamy do czynienia z powierzchownymi zadrapaniami, zastosujmy preparaty do drewna, nakładane miejscowo. Jeśli natomiast konieczna będzie renowacja całej podłogi, pamiętajmy o wcześniejszym usunięciu z niej brudu oraz osadów za pomocą szlifierki bądź cykliniarki.
Prawidłowe dbanie o podłogi drewniane to zatem nie tylko ich regularne czyszczenie oraz konserwacja, lecz także renowacja, gdy tylko zauważymy pierwsze zarysowania lub gdy wyczujemy luzowanie się desek. Troska o parkiet jest gwarancją jego długoletniego użytkowania.