Renowacja podłogi drewnianej

Każdy właściciel domu, mieszkania lub biura chce, by wnętrza dobrze się prezentowały. Jednak nawet najbardziej czysta podłoga nie będzie wyglądała dobrze, jeśli po kilku latach najzwyczajniej zacznie wymagać odświeżenia. Podłogi drewniane po pewnym czasie użytkowania potrzebują cyklinowania i lakierowania lub olejowania. Czynności te można wykonać samemu, choć trzeba poświęcić na to sporo czasu i energii. Niezbędne są również umiejętności i nieco wprawy. Innym rozwiązaniem jest powierzenie renowacji podłogi firmie świadczącej usługi parkieciarskie.

 

Jak odnowić podłogi drewniane?

 

Każda podłoga drewniana może wyglądać jak nowa, jeśli tylko zostanie odpowiednio odnowiona. To, w jaki sposób będzie wyglądała renowacja zależy głównie od tego, jakim materiałem zostały zaimpregnowane deski podłogowe.

Lakier to najczęściej stosowany impregnat do desek drewnianych. Jeśli na podłodze znajdują się niewielkie uszkodzenia – rysy lub przebarwienia, a warstwa lakieru nie jest zdarta, można użyć wosków koloryzujących lub mazaków o barwie odpowiadającej kolorowi drewna.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja, gdy lakier łuszczy się, a na podłodze powstają pęcherze powietrza. Wówczas niezbędne jest cyklinowanie podłóg. Jeśli uszkodzenie parkietu jest głębokie, ale pojedyncze, niewielki fragment podłogi można po prostu wymienić. Jeśli podłoga drewniana uszkodzona jest w wielu miejscach, należy ją dokładnie wycyklinować. Cyklinowanie podłóg polega na dokładnym zeszlifowaniu zniszczonej warstwy. Czynność ta jest nie tylko czasochłonna, ale także wymagająca umiejętności i wprawy. Nieumiejętne cyklinowanie może doprowadzić do powstania w podłodze nieestetycznie wyglądających wgłębień.

Po cyklinowaniu podłoga drewniana powinna być wyszpachlowana. Szczeliny zostają wypełnione specjalnym preparatem, który zawiera żywice celulozowe lub wodne.

Po odkurzeniu podłogi należy za pomocą szpachli, wałka lub pędzla nanieść na nią podkład. Zabezpiecza on podłogę i zmniejsza koszt lakierowania. Dobrze jest wybrać lakier i podkład tego samego producenta. Gdy podkład wyschnie, podłogę można już wylakierować, powtarzając tę czynność 2 lub 3 razy. Pomiędzy nanoszeniem poszczególnych warstw lakieru należy robić kilkunastogodzinne przerwy. Nie powinno się jednak czekać więcej niż dobę, bo warstwy lakieru mogą się ze sobą nie związać.

Wszelkie czynności związane z renowacją podłóg można powierzyć firmie oferującej usługi parkieciarskie. Tak przygotowane podłogi drewniane nie tylko będą wyglądały jak nowe, ale także okażą się odporne na ścieranie i inne niekorzystne czynniki.