Jaki cel ma cyklinowanie?

Jedną z powszechnie stosowanych usług parkieciarskich jest cyklinowanie parkietów. Jest to bardzo trudna i żmudna praca, która musi być wykonywana przez doświadczonego parkieciarza. Do szlifowania używa się obecnie ekologicznych i bezpyłowych maszyn. W przypadku nowych podłóg wyrównuje się ich powierzchnię. W pozostałych także zdziera się zniszczoną warstwę lub stary lakier czy olej.

Pięć etapów szlifowania

W cyklinowaniu podłoża możemy wyróżnić aż pięć etapów. Zaczyna się od szlifowania parkietu za pomocą papierów ściernych. Używa się do tego maszyny, tzw. cykliniarki, która bezpyłowo szlifuje wierzchnią warstwę drewna, nie brudząc pomieszczeń. Następnie naturalny pył, który powstał podczas cyklinowania, wykorzystuje się do szpachlowania parkietu. W ten sposób pokrywa się wszelkie szczeliny, wynikające z nieodpowiedniej eksploatacji. Kolejnym etapem jest polerowanie. Gdy podłoga jest już równa i gładka, można nałożyć specjalny podkład. Po nim znowu poleruje się powierzchnię, a na koniec lakieruje. Dzięki takiemu zabiegowi drewno odzyska swój dawny blask i piękno.

Gwarancja pracy

Usługi parkieciarskie przeważnie mają dwuletnią gwarancję po cyklinowaniu. Warto natomiast warto się zapoznać z zasadami właściwej eksploatacji parkietu, aby cyklinowanie miało sens, a podłoga pozostała ładna na dłuższy czas. W pomieszczeniach musi panować odpowiednia temperatura i wilgotność. Inaczej efekty cyklinowania zdadzą się na nic. Najlepiej stosować podkładki filcowe do mebli ruchomych i unikać foteli na kółkach obrotowych. Pamiętajmy, by nie umieszczać na parkiecie doniczek, kubków itp. Rozlana woda jest niebezpieczna dla drewna. Najważniejsza uwaga do kobiet – nie powinny one chodzić w szpilkach po parkiecie. Obcasy zostawiają trwałe ślady i szybko niszczą podłogę. Drewno musi oddychać, dlatego lepiej nie kupować sztucznych dywanów i wykładzin. I ostatnia rzecz, o której należy pamiętać: niezbędna jest odpowiednia konserwacja łagodnymi środkami przeznaczonymi do tego typu powierzchni.